Bociany z powiatu
Jeśli zwyczajowo szacuje się, że co piąty bocian na świecie „to Polak”, to jako pewnik można przyjąć, że najbardziej znanymi boćkami z Powiatu Ostrowskiego są te z Przygodzic. Dzięki umieszczonej nad gniazdem kamerze losy pierzastych lokatorów śledzą internauci w najbardziej odległych krajach globu.
Bocian biały to nie tylko symbol czystego środowiska, którego wizerunek używany jest do promocji Powiatu Ostrowskiego, ale także zwiastun wiosny. To właśnie bocianom w ramach cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą” poświęcona została prelekcja ilustrowana pokazem fotografii. Spotkanie odbyło się 23 marca 2011 roku w czytelni Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Jako pewien symbol i długo oczekiwany zwiastun nadchodzącej wiosny zebrani potraktowali fakt, że właśnie w dniu prelekcji zaobserwowano na naszym terenie pierwszego bociana, który wrócił po zimowej przerwie.
Paweł T. Dolata z Południowo Wielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przedstawił prezentację pt. ”Gwiazdy Internetu z Przygodzic i ich sąsiedzi, czyli bociany białe w powiecie ostrowskim". Prelekcji z dużą uwagą i zainteresowaniem wysłuchało ok. 40 osób ciekawych wiedzy o otaczającej nas przyrodzie. Bociany białe to jedne z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w Polsce. Od setek lat są obecne w polskich zwyczajach i kulturze. Ponieważ w naszym kraju żyje najliczniejsza jego populacja na świecie (ok. 20% liczebności światowej), dla wielu gości z zagranicy jest symbolem polskiej przyrody i krajobrazu.
Jednym z obszarów najintensywniejszych prac nad poznaniem i ochroną bociana białego w Polsce jest od kilkunastu lat Powiat Ostrowski poprzez prowadzone projekty: od 1994 r. ”Badania i ochrona bociana białego w powiecie ostrowskim” i trwający od 2006 r. projekt ”Blisko bocianów”, oparty na transmisji internetowej z gniazda w Przygodzicach na stronach www.bociany.ec.pl i www.bociany.ittv.pl.
W powiecie ostrowskim gniazduje ok. 100 par bocianów, znacznie więcej jest gniazd, nie wszystkie jednak są stale zasiedlone.
Więcej informacji o prelekcji na www.pwg.otop.org.pl.