Inżynierska elita w Ostrowie
Ponad dwustu ekspertów z różnych gałęzi transportu przybyło do Ostrowa Wielkopolskiego na XXXI Ogólnopolski Zjazd Zwyczajny Delegatów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżniono najaktywniejszych członków i wybrano nowe władze.
SITK RP to organizacja pozarządowa skupiająca ekspertów z dziedziny transportu zarówno lotniczego, drogowego, kolejowego jak i transportu wodnego, w sumie ponad 6,5 tys. osób z całej Polski. Stowarzyszenie posiada w kraju 33 oddziały.
- Nasza działalność obejmuje szeroki krąg zagadnień dotyczących krajowego i międzynarodowego systemu transportowego. Prowadząc działalność doradczą, organizując konferencje i szkolenia oraz wydając czasopisma branżowe jesteśmy profesjonalnym partnerem dla władz rządowych i samorządowych, podmiotów gospodarczych, szkół i uczelni oraz innych organizacji – wyjaśnia Andrzej Żurkowski, dotychczasowy prezes SITK RP.
Zjazd odbywający się w dniach 9-10 maja 2014r. w Ostrowie Wielkopolskim stał się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz wyróżnienia zasłużonych członków. Diamentową Odznakę Honorową NOT otrzymał Ryszard Przybyszewski z Oddziału w Toruniu. Złotą odznaką z diamentem SITK wyróżniono w sumie 6 członków, wśród których większość stanowili przedstawiciele ostrowskiego oddziału SITK: Seweryn Kaczmarek, Halina Janiak, Ryszard Boślak i Czesław Ziajka, laureaci spoza Ostrowa to Wiesław Kot z Oddziału w Koszalinie i Jerzy Wawruk z Oddziału w Białystoku. Medalem im. Aleksandra i Zbigniewa Wasiutyńskich wyróżniono: Jana Godziębskiego z Oddziału w Ostrowie oraz Tomasza Siwowskiego z Oddziału w Rzeszowie. Ponadto wręczono prestiżowe statuetki „Ernesty 2013” dla osób zaangażowanych w rozwój Stowarzyszenia.
- Ernesty wręczamy osobom i strukturom takim jak: koła i oddziały, które stawiamy za wzorce. Chcemy pokazać młodzieży, że z nami są najlepsi, że wstępując do Stowarzyszenia można mieć tą satysfakcję przynależności do elity inżynierów i techników komunikacji – powiedział wyczytując nagrodzonych Wiesław Starowicz.
Przypomnijmy, że nazwa nagrody pochodzi od Ernesta Malinowskiego, który wsławił się budową najwyżej położonej do niedawna trasy kolejowej w Peru. SITK było inicjatorem budowy w Peru pomnika, który upamiętnił polskiego inżyniera.
W kategorii „Najaktywniejszy w dziedzinie kolejnictwa” zwyciężył Bogdan Bresch z Oddziału SITK w Poznaniu, tytuł „Najaktywniejszy w dziedzinie drogownictwa” zdobył Tadeusz Kanas z Oddziału w Koszalinie, a najaktywniejszy w dziedzinie transportu – Andrzej Szarata z Oddziału SITK w Krakowie. Statuetkę dla najaktywniejszego Oddziału wręczono przedstawicielom Oddziału SITK w Poznani, nagrodę dla najaktywniejszego klubu/koła przyznano członkom Koła nr 3 przy Biurze Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu, natomiast spośród klubów seniorskich wyróżniono Koło Seniorów w Gdańsku. Specjalnego Ernesta za całokształt działalności w SITK przyznano Ksaweremu Krassowskiemu z Oddziału w Łodzi z dorobkiem ponad 30 lat działa
W wyniku tajnego głosowania dokonano wyboru nowych władz SITK RP na okres kadencji 2010 – 2017. Prezesem zarządu krajowego SITK RP został prof. dr hab inż Janusz Dyduch pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu Transportu PAN i wiceprezesa zarządu głównego Naczelnej Organizacji Technicznej, wiceprezesem został ostrowianin Seweryn Kaczmarek oraz Dorota Przybyła (O/Częstochowa), Władysław Rawski (O/Lublin) i Mariusz Szałkowski (O/Kraków).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk oraz Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.
- Jednym z najważniejszych zadań władz centralnych i samorządowych jest, aby młodzi ludzie nie podzielali losu Ernesta Malinowskiego. W XIX wieku Ernest Malinowski nie miał tego szczęścia żyć w wolnym kraju i na emigracji, jako twórca transandyjskiej kolei centralnej stał się jedną z twarzy inżynierii Ameryki Łacińskiej. Życzyłbym sobie i Państwu, aby takie inżynierskie talenty nie musiały naszego wolnego kraju opuszczać – powiedział wicestarosta Tomasz Ławniczak - W ramach wyzwań, przed którymi stoi Polska środowisko inżynierów szeroko rozumianej komunikacji jest jednym z najistotniejszych środowisk mogących wywrzeć swoją pracą i pomysłowością wpływ na istotną modernizację naszego kraju.