Piąta Konferencja ARISS za nami
W dniu 17 października br. odbyła się jubileuszowa, 5. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Tegoroczną, ogólnopolską konferencję ARISS honorowym patronatem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Ostrowski. Honorowym przewodniczącym konferencji był Pan Gaston Bertels, ON4WF - ustępujący Przewodniczący ARISS Europa.
ARISS to międzynarodowa grupa robocza, non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo-odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych. Jedną z unikalnych możliwości jaka daje ARISS i radioamatorzy to możliwość zestawienia radioamatorskiego linku pomiędzy szkołą, a Międzynarodową Stacją Kosmiczną i możliwość rozmowy uczniów z astronautą przebywającym w kosmosie. Jest to szkolny kontakt ARISS, do którego szkoły i radioamatorzy z Europy mogą już od lutego do kwietnia 2016 roku składać wnioski na początek roku 2017.
Miejscem spotkania był Ostrów Wielkopolski. Konferencja ARISS została oficjalnie wpisana w obchody tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week 2015 i była jednym z ponad tysiąca oficjalnych wydarzeń WSW2015 zorganizowanych na świecie oraz jednym z trzech oficjalnych wydarzeń WSW2015 w Polsce.
Oprócz prawie siedemdziesięciu uczestników, na konferencję przybyli również: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu - Aleksander Ziobro, Starosta Ostrowski - Paweł Rajski, Wiceprezes PZK - Jerzy Gomoliszewski, SP3SLU oraz Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim - Eugeniusz Namysł. Bardzo cieszy fakt, że wśród uczestników tegorocznej konferencji było wielu uczniów i nauczycieli nie związanych jeszcze z radioamatorstwem.
Konferencja odbywała się w czterech blokach tematycznych. Pierwsza część nawiązywała do obchodów World Space Week, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Discovery”. Uczestnicy dowiedzieli się, czym zajmują się astronauci i kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a szczególnie o prowadzonych tam badaniach naukowych.
Wykład uświadomił słuchaczom cel, dla którego zbudowano Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Film „Polska Rzeczpospolita Kosmiczna” Marcina Mazura, oprócz wątku historycznego pokazał, że w Polsce jest naprawdę wiele ludzi, którym zależy na rozwoju przemysłu kosmicznego. Przemysł ten staje się ważną gałęzią gospodarki w wielu krajach, a w niedalekiej przyszłości będzie można czerpać z niego znaczne korzyści. Dowiedzieliśmy się, że Polska ma w tej dziedzinie duże osiągnięcia.
Pozostałe sesje nawiązywały do ARISS i projektów edukacyjnych możliwych do zrealizowanie przy okazji szkolnego kontaktu ARISS. Jedna z prezentacji zaprezentowana była przez Gastona Bertelsa, ON4WF ustępującego przewodniczącego ARISS Europa.
Informacje na temat ARISS w Polsce można znaleźć na stronie internetowej http://ariss.pzk.org.pl, natomiast wszelkie dokumenty niezbędne do przystąpienia do programu są dostępne poprzez link do strony ARISS Europa w zakładce School Contacts (http://www.ariss-eu.org/schoolcontacts.htm).
Sławek SQ3OOK, Armand SP3QFE, Waldemar 3Z6AEF